Néhány illóolaj az őszi időre
Jön az ősz, követi a tél, a hétköznapi ember számára ilyenkor van igazán nagy presztízsük az illóolajoknak. Nem is csoda, hiszen a hűvösben meleg hangulatot teremtenek, a komor, szürkülő mindennapokba fényt, energiát hoznak. Ráadásul számos betegség megelőzésére és a gyógyulás elősegítésére is hasznosak. Mi is sok cikket szentelünk nekik az egyre hűvösödő hónapokban, most épp kicsit átfogóbb őszi iránymutatást kínálunk használatukhoz, mégpedig légúti panaszokra, megfázásra, influenzára és fáradtság, levertség ellen.
Illóolajok légúti panaszokra:
Az eukaliptusz olaj az egyik legjobb légúttisztító, azonban mellette a légfrissítőként is remek citrom illóolaj és a boróka olaj is hatékony.
Citrom illóolaj: Frissíti a levegők, könnyíti a légzést, serkenti a szellemi teljesítőképességet és energizál. Ezek a hatások közvetve is jótékonyak a légúti panaszoktól szenvedők számára. Az orrdugulás, nehéz légzés sokszor kelti azt az érzetet, mintha nem jutna elég friss levegő a helyiségekbe, mintha rossz szagok és állottság uralkodna. A citrom ezen sokat javít.
Boróka illóolaj: Kellemes illatával a boróka is frissítő, energizáló, szellemi éberséget keltő éteri olaj, mely ráadásul a kórokozók terjedésének is gátat szab.
E három illóolaj együttes alkalmazása nem váltja ki az orvos által elrendelt megoldásokat vagy épp az orrcseppet, ám jelentős javulást hoznak, mind fizikai, mind szellemi és lelki síkon.
Illóolajok megfázásra, influenzára:
A párologtatás mellett illóolajokat bedörzsölésre, gargalizálásra is használhatunk. Fontos, hogy jó minőségű, vegyszerektől mentes, 100%-os illóolaj kerüljön légutainkba, bőrünkre és főleg szervezetünkbe. Egyes illóolajok bőrirritáló hatásúak, másokat nem célszerű elfogyasztani, ám a teafaolaj éppenséggel minden fronton bevethető, ahogy a kakukkfű is.
Teafa illóolaj: baktériumölő, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és immunerősítő. Jellegzetes illatát nem mindenki kedveli, de hatását imádni fogod. A kiszáradt orr kezelésére is remek. 1 teáskanálnyi egyszerű vivőolajba 2 cseppnyi teafaolaj segíti a kiszáradt bőrt. Ha még egy csepp levendula és/vagy egy csepp rózsaolaj is kerül mellé, a hatás fokozódik.
Kakukkfű illóolaj: tisztítja a légutakat, így segíti a légzést. Megfázott, influenzás, náthás beteg számára minden párologtatott keverékbe érdemes cseppenteni belőle.
Kamilla illóolaj: Gyulladáscsökkentő, nyugtató, fertőtlenítő hatású. Mindenképpen párologtatáshoz ajánljuk, belsőleg csak forrázatát, teáját érdemes használni. Illata kellemes, a szellemet és lelket is nyugtatja, ami betegség esetén kimondottan jól jön.
Az eukaliptusz illóolaj, a citrom, menta szintén hatékony, ahogy azt a légúti panaszoknál is említettük, de a fenyőt sem érdemes kihagyni a sorból.
Illóolajok levertség ellen:
Az ősz sajnos sokaknál stresszes és rossz hangulatú időszak. Visszasírják a nyarat, azonban az évszakok váltakozását inkább lehetőségként és különlegességként lenne érdemes szemlélni. Ez nem mindenkinek könnyű, viszont a természet kincsei segíthetnek. A levendula, a geránium, a rózsaolaj vagy épp rozmaring és citrom illóolaj hangulatjavító, energizáló, stresszűző tulajdonságai pillanatok alatt jobb színben tüntetik föl még az esős borongást is. Ha szellemi kimerültség lépne fel, arra is van megoldás: citromfű, mandarin és bazsalikom! Azonnali felfrissülést kínálnak, de érdemes melléjük egy jó citromos zöld teát is bevetni.