Mit tesznek a polifenolok értünk?
A polifenoloknak főként az antioxidáns tulajdonságát szeretjük. Szerencsére rengeteg élelmiszerben megtalálhatóak, így bevitelük könnyen megoldható. Érdekesség, hogy a polifenolok nem tápanyagként hasznosulnak, mégis sokat tesznek az érrendszerünkért, a májműködésért, de még az idegrendszerünkre is pozitív hatást gyakorolnak. A polifenolok lényegében különböző antioxidánsok, melyek segítséget nyújtanak a szabadgyökök, az oxidatív folyamtok elleni védekezésben. Gyulladáscsökkentő, keringési rendszert védő tulajdonságaik többszörösen bizonyítottak.
A polifenolok a bőr szépségét és egészségünket egyaránt támogatják. E két tényező természetesen szervesen összefügg egymással. Ha a keringési rendszerünk nem kielégítően működik, akkor ez nyilvánvalóan meglátszik a bőrünk állapotán is. A keringés biztosítja az anyagcserét, a tápanyag felhasználási helyre jutását és a méreganyagok, fölösleg elszállítását a kiürítési hely felé. A polifenlolok a keringési rendszer, ezzel együtt az anyagcsere folyamatok egyik alapvető támogatói. Mind belsőleg mind pedig külsőleg segítik szervezetünk, tetsünk egészségét. Ezért például a szőlőmag kivonat elfogyasztva és kozmetikai termék alapanyagént a bőrre felvíve is komoly támogatást nyújt. A mikrokeringést, a hajszálerek állapotát a szőlőmagos termékek jelentősen javítani tudják. A szőlőmag leismertebb polifenolja a rezveratrol, mely a visszérproblémák kezelésében is helyert kapott.
A polifenolok jó hatást gyakorlnak vérnyomásunkra, a vérzsír- szintre, azaz a koleszterinszintre, szerepet játszanak a szív- és érrendszeri problémák elkerülésében és még számos egyéb módon segítik egészségünket. Kozmetikumként a bőrön alkalmazva szintén antioxidánsként és anyagcsere támogatóként működnek. Az UV sugárzás és egyéb környezeti hatások okozta károk enyhítésében, vagy az öregedési folyamatok lassításában jelentős támogatást kínálnak.
Miből juthatunk polifenolokhoz?
A természetes polifenolok megtalálhatóak rengeteg zöldségben és gyümölcsben. Az áfonya és általában a bogyós gyümölcsök nagy mennyiségben tartalmazzák őket. A színes és sokszor kesernyés ízű zöldségekben szintén jelentős mértékben előfordul. Érdemes színesen, minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztva táplálkozni, mert egészen biztos, hogy így a szervezet elegendő polifenolhoz, antioxidánshoz jut. Külön étrendkiegészítőként csak akkor érdemes fogyasztani, ha nem áll rendelkezésre a változatos étrend. Kimondottan jelentős mennyiséget vihetünk be például gránátalmából, vörösszőlőből, de a fűszerek közül a kurkuma és a kömény is nagymennyiségben tartalmazza. Utóbbiakból nyilvánvalóan nem tudunk sokat bevinni egyszerre, azonban fűszerezéshez érdemes előnyben részesíteni őket. Turmixokhoz, zabkásákhoz például egészen jól keverhetőek és még a pozitív ízélményt is megtarthatjuk. Sok kicsi sokra megy alapon a mindennapi étrendbe illesztve még egy fűszer is jelentős egészségtámogató tud lenni.