Vas élettani szerepe
Vas napi szükséglet nők esetén 14,5mg, férfiaknak 8,7mg.
A vas alapvető szükséglete szervezetünknek, vérünk alkotóeleme, így a vérszegénységet nagyon sokszor a vashiánnyal hozzák összefüggésbe. A vas egészen pontosan a vér oxigénszállító vörösvérsejtjének, a hemoglobinnakaz alkotóeleme. A hemoglobinnak köszönhető, hogy az oxigén eljut szervezetünk minden részébe. Az oxigénszállítás beli munka itt nem ér véget a vas számára, mert egy fontos fehérje szintéziséhez is szükség van rá. Ez a fontos fehérje a mioglobin, ami az izmokban található.
Vasra van szükség olyan enzimeink előállításához is, melyek segítenek a béta-karotint A-vitaminná alakítani, valamint az RNS és DNS szintéziséhez is vastartalmú enzimek kellenek. Szintén szükségünk van vasra a kollagéntermeléshez, főleg a fogníy, fogak, porcok, csontok esetén.
A férfiak és nők vasszükségelete eltérő. A nőknek az első menstruációtól a változó kor beköszöntéig majdnem kétszer annyi vasat kell bevinniük étrendjük által, mint a férfiaknak. Terhesség esetén kimondottan ajánlani szokták a vas szedését, mivel nyilvánvalóan több vérképzésre van szükség, valamit több enzim kell az anyuka és gyereke szervezetének ideális ellátásához. A különböző vastabletták ajánlottak lehetnek akkor is, mikor valami oknál fogva az étrend nem tud kielégítő mennyiségű vassal szolgálni. A szervezet a húsban lévő vasnak csak a negyedét tudja felszívni, ám a nagymértékű húsfogyasztás egyáltalán nem ajánlott. A többi élelmiszerből, növényekből, gyümölcsökből és teljes értékű gabonából még ennél is kevesebb szívódik föl, nagyjából 10%-kal számolhatunk. Ebből már könnyen kikövetkeztethetpő, hogy csak a megfelelő mennyiségű és minőségű, változatos étrend tud kielégítő vaspótlást biztosítani. A vas felszívódását némileg növelhetjük, ha magas C-vitamin tartalmú ételekkel együtt fogyasztunk vasforrásokat. Ezért érdemes friss spenótot és epret egyszerre enni.
Vashiány és tünetei
Vashiány esetén a szervezetnek sokkal több munkába telik a megfelelő oxigénellátás, ezért gyorsabb légzés, hevesebb szívverés jellemzi a vsahiányos állapotokat. Gyengeség, fáradékonyság utalhat még vashiányra, amik mellett számolni kell a fertőzésekkel szembeni csökkent védekezőképesség veszélyeivel is.
Vasmérgezés leginkább a hemokromatózis nevű vasraktározási betegség esetén fordul elő, ami halálos is lehet, ha nem ismerik föl időben. Öröklődő betegség, nagyjából a lakosság 3 ezreléke szenved tőle.
Vasat leginkább belsőségekből, sovány húsokból, szardíniából, tojássárgájából, sötétzöld levélzöldségekből vihetünk be.
Ezennel végeztünk az ásványi anyagokról szóló cikksorozatunkkal. Ha szeretnél többet megtudni arról, milyen mikro- és makrotápanyagokra van szüksége a szervezetednek, valamint melyek azok, amik károsak, olvasd el előző cikkeinket is!