Így károsítja bőröd a napsugárzás
A napból érkező UVA-, és UVB-sugarak máshogy hatnak ránk. Az UVA-sugarak miatt barnulunk, de ezek okozzák a ráncokat, pigmentfoltokat is. Az UVB-sugárzás napégést és bőrrákot alakíthat ki. Míg az UVB-sugarak nem vagy alig jutnak át a felhőkön és az üvegen, addig az UVA egész évben, még felhős időben is és bárhol elér bőrünkig. Annak ellenére, hogy az UVB-sugarak sokkal intenzívebbek, az UVA-sugarak ugyanolyan fenyegetést jelentenek, mivel 30-szor, időnként 50-szer nagyobb mértékben vannak jelen, ráadásul az UBV-sugarakkal szemben intenzitásuk napkeltétől napnyugtáig állandó. Természetesen a sugárzás mértéke változó, nyilvánvalóan a nyári időszakban erősebb, azonban érdemes télen vagy felhős időben is gondoskodni bőrünk védelméről.
Az UVA-sugarak a bőr mélyebb rétegeibe hatolva erős és hosszútávú károsodást okoznak. Az UVB-sugarak a felsőbb rétegekben idéznek elő változást. Számos negatív hatásuk közül kiemelendő:
- DNS-károsodás
- Szabadgyök képződés (legrosszabb esetben bőrrák kialakulása)
- Kollagén gyors lebontása (ráncok megjelenése, mélyülése, foto-öregedés)
- Diszpigmentáció (fehér pöttyök, egyenetlen bőrszín)
- Májfoltok (barna pigmentfoltok, öregedési foltok)
- Elasztózis (a bőr megvastagszik, és sárgás árnyalatot vesz fel)
A ráncok, a pigmentfoltok és májfoltok, a bőr egyenetlensége, fakulása természetes része az életkorral járó változásoknak. Azonban nem mindegy, hogy milyen gyorsan történik. A megfelelő fényvédelemmel éveket adhatunk magunknak fiatal arcbőrrel. Miért kéne még a foto-öregedést is elszenvednünk, ha nem vagyunk kénytelenek?
A megfelelő fényvédelem érdekében
A megfelelő fényvédelem sokféle lehet. A különböző fényvédő kozmetikumok alap kellékek, melyeket egész évben érdemes használni. Ezen kívül a fizikai fényvédelem, mint például a fedett, árnyékos helyen való tartózkodás, kalap, kendő, napszemüveg, bőrt takaró holmik szintén fontosak. A fényvédő készítmények azonban csak akkor segítenek megfelelően, ha betartjuk a rájuk vonatkozó szabályokat. Egyrészt pár óránként újra kell kenni őket, mert elvesztik védő képességüket, lényegében elfogynak, mint a harcban a katonák. Másrészt fontos, hogy megfelelően tároljuk őket. Hűvös, közvetlen napfénytől védett helyen érzik magukat a legjobban, bár az úti csomagoknál a hűvöset nyilván nehéz prezentálni. De ne tedd a napra! Ezen kívül fontos, hogy közepes vastagságban vigyük föl a fényvédőt, ne sajnáljuk, hiszen így fog órákon át bőröd és a napsugárzás közé állni. Nagyon fontos még, hogy a rajtuk lévő szavatossági időt figyelembe vedd. A fényvédő ugyanis a szavatossági idő lejártával nagymértékben vagy teljesen elveszíti a foto-öregedés ellen védő hatását.
A fényvédelem mellett még ezek is fontosak
A fényvédelmen kívül van más is, amivel lassítható bőrünk öregedése. Az elegendő folyadék elfogyasztása, a változatos étrend, a kielégítő alvás, sport, a megfelelő kozmetikumok használata sokat segít a bőr, a szövetek táplálásában, a kollagén szintézis, az elasztin termelés növelésében. Ha egyes káros szokásokról, mint például dohányzás, szolárium, túlzott napozás, túlzott alkoholfogyasztás, cukorbevitel, lemondunk, szintén sokat javítunk a helyzetünkön. Azonban fényvédelem nélkül még a legideálisabb életmód mellett is fölösleges öregedésnek tesszük ki bőrünket.