A kalcium szervezetünk egyik alapvető élelmiszere. Rendkívül fontos ásványi anyag, melyre minden sejtünknek szüksége van, így permanens hiánya súlyos egészségkársodsához vezet. A kalcium biztosítja csontjaink szilárdságát, de az idegek ingerelhetőségében is szerepet játszik, ahogy az izomösszehúzódásokat és a váralvadást is segíti. Sokáig úgy tudták, hogy a tejben és tejtermékekben található a legtöbb kalcium, ezért a gyerekeknek nagyon fontos a napi rendszerességű tejfogyasztás. Ma már világos, hogy a tejnek sokkal több hátrányát érezhetjük meg, mint amennyi pozitívumot kaphatunk tőle. Ezen kívül a vegán életmód is terjedőben van. Összeszedtünk néhány olyan élelmiszert, ami növényi alapú és a tejnél is nagyobb mennyiségű kalciummal büszkélkedhet.
Bőrtípusok és ápolásuk I. – A felszíni vízhiányos bőr
Rózsa webáruház lévén a vízhiányos bőr kimondottan a szakterületünk, hiszen a rózsaolaj – számos más erőteljes jótékony tulajdonsága mellett – az egyik legkiválóbb vízmegkötő. A rózsaolajas kozmetikumok mindegyike alkalmas a víz valamilyen szintű pótlására, mivel a benne lévő rózsaolaj és sok esetben plusz rózsavíz alapvető tulajdonsága a nagy mennyiségű vízmolekula megkötése.
A vízhiány jelentkezhet a felszínen és az alsóbb rétegekben is, de egyszerre viszonylag ritkán fordul elő mindkettő és a két külön típus más bőrtípusokkal együtt szokott jelentkezni, ezért fontos e kettő megkülönböztetése, valamint azért is, mert kezelésük is különböző eljárásokat, kozmetikumokat igényel.
A felszíni vízhiány tünetei:
- Húzódó bőrfelület
- Időnként korpázó hámlás
- Érzékenység
- Aprón barázdált felület, recés érzés főleg az orrnyereg és homlok irányába (a hám jobban törik meg)
- Sápadt szín
- Néhol ideiglenes piros foltok
- Fénylő felszín (az alsó rétegek verejtéke és a felső faggyúbevonat egyenetlensége miatt)
- Érdesség (a felső szaruréteg vastagabb)
Ha ezen tüneteket nem észleljük, de az orcától a szemzug irányába simítva krepp papír szerű redőzés mutatkozik, akkor kialakuló felszíni vízhiánnyal van dolgunk. Érdemes néha szemügyre vanni bőrünket, hogy mindig a megfelelő ápolásban részesíthessük, és ugye minél előbb észlelünk egy problémát, annál gyorsabban és könnyebben lehet megoldani, a legkevesebb károsodással.
Sajnos a felszíni vízhiány, azaz a hám vízhiánya nagyon általános jelenség, már 30 éves kor fölött szinte biztosan jelentkezik és minden egyéb bőrtípussal megfér.
A hám vízhiányának okai:
- Nem megfelelő kozmetikumok használata
- Túlzott napozás, szolárium
- Túl gyakori, túl meleg vízzel történő tisztítás
- Huzatos helyiségek
- Száraz levegő
- Légkondicionáló, ventilátor, fűtés
- Sós víz
- Klóros víz
A felszíni vízhiányos bőr ápolása:
- Alkoholmentes hidratáló tonik alkalmazása minden arctisztítás után. A legjobb valamiféle növényi víz, például a természetes rózsavíz, levendulavíz)
- Hidratáló arctej, arclemosó gél használata javasolt a tisztításhoz, sminklemosáshoz
- Alapozók helyett a színezett hidratálókat ajánljuk és viszonylag kevés sminket.
- Nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztás, a megfelelő mértékű kollagénszintézis biztosítására.
- Hidratálók mellett magas E-vitamin tartalmú arckrém használata
- Rendszeres bőrradírozás az elhalt, elszáradt réteg eltávolítására. Nyáron heti egy alkalommal elegendő lehet, de télen ezt érdemes duplázni.
Mint írtuk, a felszíni vízhiány minden más bőrtípussal megfér, így lehetséges, hogy mellette zsíros is bőrünk. Ilyenkor sem érdemes kihagyni vagy másra cseréni a felszíni vízhiány megszüntetésére szolgáló készítményeket, de mellettük tisztító, faggyútermelést szabályozó és fertőtlenítő eljárásoknak is alá kell vetni a bőrt. Szerencsére ma már figyelnek a különböző kombinációjú bőrtípusokra is, de a természetes megoldások közül a rózsaolaj és rózsavíz használata komplex ápolást nyújt, mivel a rózsában található vegyületek minden bőrrel kompatibilisek és ott hatnak, ahol segítség kell. A rózsaolaj jótékony hatásainak széles skálájáról már több cikkünkben írtunk, érdemes tovább olvasgatni blogunkban.